Pogosta vprašanja
Uvodno srečanje stane 50 EUR/ 50min
Individualna psihoterapija-seansa stane 70 EUR /50min
Vse storitve so samoplačniške. Nisem davčni zavezanec.
Ravno nasprotno. Osebe, ki pridejo po pomoč, točno vedo, kdaj jo potrebujejo in imajo sposobnost, da jo tudi poiščejo. Vsak izmed nas kdaj potrebuje pomoč. Sigurno imate tudi vi sposobnosti za reševanje težav, ki ste jih koristili do sedaj, vendar pa vam v trenutni situaciji ne koristijo. Morda vas trenutna težava preplavlja in vam onemogoča dostop do vaših preteklih načinov in virov za reševanje težav. Skozi psihoterapevtski proces vam pomagam identificirati in ponovno uporabiti vaše vire moči. V situaciji, ko težava presega že znane načine reševanja, pa v procesu samoraziskovanja skupaj odkrivava nove vire moči.
Razlika je v tem, da vam strokovno usposobljen psihoterapevt lahko pomaga pristopiti k težavi na nov način-z novim pogledom na situacijo, s tem, da vas posluša brez obsojanja in pričakovanj in vam pomaga, da prisluhnete tudi sami sebi. Psihoterapija je tudi strogo zaupna, zato vam ni treba skrbeti, da bi kdo izvedel za naravo vaših težav. In nenazadnje, če se v vaši situaciji srečujete z obilico težkih čustev, obstaja tveganje, da vaši bližnji ne zdržijo teže vaših čustev, vas želijo tolažiti ali vam dajejo nasvete, s katerimi vam nehote sporočajo, da vaša čustva niso ok, to pa lahko pripelje do tega, da se začnete zapirati vase, kar je v težkih situacijah najslabše. Saj ravno takrat najbolj potrebujete nekoga, ki bi vas razumel in na katerega se lahko naslonite.
Na trajanje psihoterapije vpliva več dejavnikov:
- kompleksnost težave
- osebni cilji (nekateri posamezniki želijo zgolj ublažiti simptome, ki jih ovirajo v vsakdanjem življenju, drugi želijo bolj poglobljeno delo na sebi, raziskovanje vzrokov in dolgoročno odpravljanje simptomov kar zahteva poglobljeno terapevtsko delo in zato daljšo psihoterapevtsko obravnavo)
- časovna razlika med pojavom težave in vključitvijo v terapevtski proces (večletno odlaganje soočanja s težavo lahko vpliva na zahtevnost terapevtske obravnave in trajanje psihoterapije. V času zanikanja oziroma odlaganja soočanja s težavo se namreč utrdijo obrambni mehanizmi, ki posameznika varujejo pred potlačenimi občutki, okrepi pa se tudi strah pred njimi ter nerealne predstave. Psihoterapevtsko delo je zato bolj kompleksno, terapevtska obravnava pa zato daljša.)
- motivacija za rešitev težave (motivirani posamezniki redno obiskujejo terapijo in so vztrajni v svoji želji, da ozdravijo. Njihova motivacija prevlada nad neprijetnimi občutki, ki so posledica soočanja s težavo, kar jih vodi v bolj občuteno doživljanje sebe in zato v hitrejše in zanesljivejše lajšanje simptomov, zaradi katerih so poiskali pomoč. V nasprotnem primeru, ko posameznik ne hodi redno na terapijo, se terapevtski proces podaljsa, s tem pa tudi reševanje njegove težave)
- posameznikova odgovornost in sodelovanje s psihoterapevtom (pomeni, da se posameznik zaveda, da lahko samo z aktivnim in vestnim delom na sebi ter z rednim prihajanjem na dogovorjene termine terapevtskih seans spremeni svoje neučinkovito vedenje in čustva).
Za vaš osebni napredek in uspešen psihoterapevtski proces je ključnega pomena odnos, ki ga vzpostavite s psihoterapevtom. Terapevt, ki ga boste izbrali, naj bo usposobljen in naj vam osebnostno ustreza. Odnos, ki ga boste vzpostavili z njim, bo namreč vplival na uspeh psihoterapije.
Koraki
1. Dobro je, da razmislite o tem, kaj želite s psihoterapijo pridobiti.
2. Opravite uvodni razgovor s psihoterapevtom.
Le s pogovorom v živo boste namreč ugotovili ali vam terapevt osebnostno ustreza ali ne. Včasih je potrebnih tudi več razgovorov (3-5), da dobite pravi občutek o tem ali se s terapevtom ujameta. Vzemite si toliko časa, kolikor ga potrebujete, da se lahko odločite.
V psihoterapevtu iščete osebo:
- s katero se počutite varno
- s katero lahko brez večjih težav komunicirate in izražate občutke
- ob kateri imate občutek, da bi z njo lahko spregovorili o svojih najbolj intimnih doživetjih
- s katero bi lahko bili popolnoma odkriti
- ki s svojim načinom dela v vas prebuja občutke in nova vprašanja o sebi
- o kateri imate občutek, da ji lahko povsem zaupate
Med pogovorom opazujte svoje reakcije in občutke. Zaupajte temu, kar čutite in na podlagi občutkov ocenite ali se s terapevtom počutite prijetno. Vprašajte se ali vam daje občutek, da se iskreno zanima za vas kot osebo in ali imate občutek, da vam je naklonjen.
3. Preverite ali je psihoterapevt dober pri svojem delu
Že med pogovorom po telefonu, še bolje pa med pogovorom v živo ste lahko pozorni na to ali je terapevt napet in nesproščen ali pa samozavesten. Ali se obrača k vam kot človek k človeku ali pa je formalen in hladen (to ustvarja emocionalno distanco med ljudmi). Postavljajte vprašanja in bodite pozorni na to kako se terapevt odziva nanje. Njegovi odzivi so enako pomembni kot sami odgovori na vprašanja.
Ali imate občutek, da vam daje prostor, da podelite, kar vas teži? Ali imate občutek, da vas posluša? Ali so se vam med razgovorom z njim porodila kakšna nova vprašanja v zvezi s sabo, v zvezi s situacijo, kakšni novi občutki? Vse to so dobri znaki. Ali odhajate z občutkom, da bi s pomočjo te osebe lahko napredovali?
4. Ne vdajte se
V situaciji, ko potrebujete pomoč, se lahko zgodi, da začnete dvomiti v lastne občutke in presojo. To se ljudem dogaja pogosto, kar je razumljivo, saj imate občutek, da se sicer (če bi bilo z vašim čustvovanjem in zaznavanjem situacij vse vredu), ne bi znašli v takšnih težavah, da bi potrebovali pomoč. Zaradi dvomov v lastne občutke in močne potrebe po pomoči lahko podležete mislim v stilu ”On je strokovnjak, on že ve”. V kolikor so vaši občutki na uvodnem razgovoru neprijetni, morda ste v dvomih glede psihoterapevta ali pa vas spremljajo razni strahovi glede vstopa v psihoterapevtski proces, je dobro o tem čimprej spregovoriti. Ni se vam treba spuščati na prej omenjeni nivo razmišljanja, ampak lahko izrazite svoje misli in občutke, ker so le-ti pomembni. Dober psihoterapevt vam bo prisluhnil in dal prostor tudi vašim skrbem in dvomom. V kolikor spregovorite o lastnih dilemah, vam lahko s svojimi odgovori in odnosom pomaga prebroditi začetno nelagodje in nesproščenost. V kolikor vama to ne uspe, pa vam lahko priporoči drugega psihoterapevta, ki bo morda za vas bolj primeren.
1. korak - UVODNI RAZGOVOR (prvo srečanje)
Na uvodnem razgovoru imate priložnost, da predstavite težavo, zaradi katere ste poiskali pomoč. Če ne veste kje začeti, nič hudega. Karkoli poveste, je pomembno. Skupaj se pogovoriva o vaših željah in ciljih, ki jih želite doseči s psihoterapijo. Predstavila vam bom svoj način dela, dogovor o najinem sodelovanju, o odgovornosti ter zaupnosti med terapevtskim procesom, ter okviren potek terapije. Na podlagi informacij in občutkov, ki jih dobiva med pogovorom ob prvem srečanju, skupaj vidiva ali si ustrezava in kako bi lahko nadaljevala.
2. korak - 2 DO 4 SEANSE PO UVODNEM RAZGOVORU
Psihoterapevtska seansa traja 50min, srečanja so 1x (po dogovoru lahko 2x) tedensko. V srečanjih po uvodnem razgovoru se globje spoznavamo in v kolikor se med uvodnim razgovorom še niste uspeli odločiti glede vstopa v proces, se v teh urah še lahko odločate glede tega. Od pogostega postavljanja vprašanj na uvodnem razgovoru, vam v nadaljevanju procesa nudim vedno več prostora in časa za vse, kar želite izraziti. Na podlagi vaše zgodbe in izraženih občutkov, v času dveh (do štirih) seans pridobim strokovno oceno in dobim občutek o načinu dela. Skupaj se dogovarjamo o vaših ciljih in o nadaljnjem poteku dela.
3. korak - PODPIS PSIHOTERAPEVTSKEGA DOGOVORA O SODELOVANJU med klientom in psihoterapevtom
Ta korak se lahko zgodi že po prvem srečanju ali pa po 3 do 5 srečanjih. Predlagam, da podpišete psihoterapevtski dogovor, ko boste prepričani o svoji odločitvi, da vstopite v psihoterapevtski proces. Včasih se zgodi, da odločitev za to v začetnih urah še ni dozorela, morda potrebujete več časa zanjo. V kolikor se to zgodi, priporočam, da spregovorite o tem, kar vas ustavlja, morda skrbi, da skupaj vidimo ali se da situacijo premostiti ali ne.
4. korak - PSIHOTERAPEVTSKI PROCES
Psihoterapevtsko delo se začne po uvodnem razgovoru oziroma po približno dveh do štirih terapevtskih seansah, ko ste odločeni, da želite sodelovati v psihoterapevtskem procesu in ko imam dovolj informacij, na podlagi katerih lahko začnem s psihoterapevtskim delom. Psihoterapevtski proces je dolgotrajen in poglobljen proces samoraziskovanja.
Ves ta čas vas v varnem okolju in vašemu tempu primerno vabim, da spregovorite o svojih občutkih, strahovih, mislih, o medsebojnih odnosih, o neučinkovitemu vedenju, svojih notranjih konfliktih, o vaših potrebah in željah. Ob vašem pripovedovanju spremljam tok vaših emocij in misli ter vas ob tem vodim in podpiram. Psihoterapevtske tehnike izbiram intuitivno, primerno danemu trenutku, torej primerno vašemu doživljanju in potrebam.
5. korak - ZAKLJUČEK - SLOVO
Psihoterapevtski proces se zaključi, ko tako začuti posameznik.
Slovo od terapije je za marsikoga težavno, saj gre za prekinitev nekega odnosa ( v tem primeru terapevtskega odnosa). Ob slovesu se tako lahko odprejo teme zapuščanja in izgube. O vseh strahovih in dvomih, ki se porajajo ob misli na zaključek terapije je priporočljivo spregovoriti. V procesu zaključevanja skupaj naredimo evalvacijo vašega procesa, ter se poslovimo. Za zaključek in slovo običajno potrebujemo tri seanse. V kolikor bi po zaključeni terapiji kadarkoli ponovno potrebovali mojo pomoč, se lahko obrnete name.